Vi är så glada att dessa stora handdockor har flyttat in hos oss på Mentex. Vi presenterar Lillasyster Lotta, storebror Christer, mormor och hennes gubbe Morfar

Hur stora är de?

65 cm

Handdockor inom äldreomsorgen kan användas för att främja social interaktion, stimulera minnen och ge känslomässigt stöd. De kan hjälpa äldre att uttrycka känslor, återuppleva minnen, bryta isolering och uppmuntra till samtal. Dessutom erbjuder handdockor underhållning, skratt och mental samt fysisk stimulans, vilket kan bidra till ökat välbefinnande och glädje.

Hur används dockan?

Med en hand styr du munnen och kan med den andra handen styra dockans stora händer.

Varför passar dockorna inom äldreomsorgen?

Kanske kan dockan hjälpa till med medicinutdelning, lägg medicinen i dockans stora hand och på ett pedagogiskt lekfullt sätt förklara att ”Nu är det dags för medicin”

Använd dockorna i sångsamlingar, dagliga morgonsamlingar där kanske dockan kan presentera dagens lunch? Eller varför inte delta i sittgympan, följa med på promenaden och leta vårtecken eller varför inte hjälpa till att duka?